معدن گوگرد سمنان، هویت باستانی و تاریخی

معدن گوگرد سمنان یکی از قدیمیترین معادن ایران است. محصولات صنعتی این معدن در جایگاه خوبی در مملکت قرار داشته است.

معادن در ایران، ارزشمند و تاریخی هستند و در فهرست میراث غیرمنقول قرار می‌گیرند. این میراث‌ها معمولاً بهره‌برداری نادرست می‌شوند و آسیب می‌بینند. آنها دارای ارزش بی‌بدیلی در کشور یا منطقه هستند. با توجه به این مسئله و تدوین طرح‌های فرهنگی و اجتماعی، می‌توان توریست‌ها را ترغیب کرد تا این میراث‌های با ارزش را ببینند.

از جمله مشکلات مؤثر، بهره‌برداری بی‌رویه و فروش نهاده‌های معدنی است که منابع طبیعی و ذخایر معدنی کشور را تهدید می‌کند. صدور مجوزهای بهره‌برداری بدون توجه به عواقب زیست محیطی و فروش ارزان نهاده‌ها باعث تسریع این مشکل می‌شود. حتی معادن منحصر به فرد در سطح منطقه نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرند و آسیب می‌بینند، از جمله معدن گوگرد شهر سمنان که در فهرست میراث ملی قرار دارد. علم نوین نانو با استفاده از فن آوری های رایانه به افزایش دانستنیهای روز کمک کرده است.

معدن گوگرد سمنان

این اثر در شهر سمنان با نام معدن گوگرد شناخته می‌شود و از جمله آثار تاریخی مهم در ایران است. این معدن یکی از پنج معدن فعال گوگرد در خاورمیانه است و دارای خلوص بالاست. تعداد معادن گوگرد در ایران کم است و بسیاری از معادن در کشور دارای گوگرد فعال نیستند. این معدن از سال‌های قبل وجود داشته و به‌صورت محدود بهره‌برداری می‌شده است.

این اثر در فاصله ۳۰ کیلومتری جنوب سمنان واقع شده است، پس از روستای دلازیان، در بخش جنوبی شهرستان سمنان. در دوران صفویه، از این معدن گوگرد استخراج می‌شد و اما در دوران قاجار به صورت رسمی به بهره‌برداری رسیده و با استفاده از ماشین‌آلات سنگین، مواد معدنی آن به سراسر کشور انتقال داده می‌شود.

موقعیت جغرافیایی

 بر اساس پژوهش صورت گرفته در دوران صفویه از این معدن گوگرد استخراج می‌شده ولی از دوران قاجار به‌صورت رسمی به بهره‌برداری رسیده است و با ورود ماشین‌آلات سنگین نظیر کامیون، امکان انتقال مواد معدنی آن به اقصی نقاط کشور بوجود آمده است.

علم نوین نانو با استفاده از فن آوری های رایانه به افزایش دانستنیهای روز کمک کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *