چارلز ببیج پدر کامپیوتر

چارلز ببیج ، (Charles Babbage)، فیلسوف، ریاضیدان و مخترع انگلیسی، در 26 دسامبر 1791 در شهر توستانس لندن، در خانواده‌ی یک بانکدار به دنیا آمد.

در کمبریج درس خواند و در آنجا با د. هرشل و د. پیکوک دوست شد. دوستان با هم عهد کردند که «با تمام نیروی خود تلاش کنند تا جهان را خردمندانه‌تر و حکیمانه‌تر از آن چه وجود دارد، ترک کنند».

در سال 1812، ببیج، هرشل و پیکوک، «انجمن تحلیلی» را تشکیل دادند که تاثیر زیادی بر تکامل ریاضیات در انگلستان و تکامل جبر در جهان داشت. در سال 1816، چارلز ببیج بعد از چاپ کتابی  به نام «محاسبه‌ی تابعی»، به عضویت جامعه‌ی سلطنتی (فرهنگستان علوم) انتخاب شد.

وی در سال 1828، استاد دانشگاه کمبریج شد. ببیج در اخترشناسی، زمین شناسی و برخی زمینه‌های دیگر نیز، نوشته‌هایی دارد و برای تکمیل جدول‌های مختلف کار کرده است. کارل‌مارکس، برای کتاب او، به نام «اقتصاد ماشین و تولید»، ارزش والایی می‌دهد. او اختراعات زیادی نیز در صنعت دارد.

خلاصه ای از زندگی چارلز ببیج

هدف اصلی ببیج ، ساخت ماشین محاسبه بود.

چارلز ببیج در این راه مشکلات فراوانی پیش‌رو داشت. اولین مشکل این بود که با توجه به زمان زندگی او، این دستگاه باید دستگاهی مکانیکی می‌بود و ساخت دستگاهی مکانیکی که قابلیت برنامه‌نویسی داشته باشد، در آن زمان چالشی بزرگ محسوب می‌شد.

مشکل دیگری که وجود داشت آن بود که ساخت قطعات دقیق چنین دستگاهی، با توجه به دانستنی های روز و صنعت موجود آن زمان، کاری بسیار سخت و تقریباً غیرممکن بود.

به هر حال او در سال 1822، توانست نمونه‌ی آزمایشی ماشین مکانیکی را، برای جدول بندی برخی چند جمله‌ای آماده کند.

این ماشین به اندازه یک اتاق بود و می‌توانست فهرست‌هایی از اعداد را مانند جدول لگاریتمی حساب کند. جدول‌های لگاریتمی در کشتیرانی اهمیت بالایی دارند و به همین دلیل، دولت انگلستان بودجه عظیمی در اختیار بابیچ قرار داد تا این دستگاه را تکمیل کند و به این ترتیب این ماشین حساب مکانیکی، پرخرج‌ترین پروژه دولت انگلستان (تا آن زمان) لقب گرفت. ولی تلاش او، برای ساختن ماشینی با قدرت بیشتر به ناکامی انجامید.

چارلز ببیج

نوآوری

ببیج ناامید نشد و به دنبال ایده‌های جدیدی رفت و توانست در سال‌های 1842 تا 1848 نظریه‌ی ماشین محاسبه‌ی جدیدی را طرح ریزی کند. که ماشین محاسبه‌ی تحلیلی نام گرفت. این ماشین، شامل همان بلوک‌های اصلی بود، که در کامپیوترهای امروزی وجود دارند.

لیدی ‌آدالاولیس (1815-1852)، دختر ج. بایرون و همکار ببیج، تجزیه و تحلیلی عمیق روی ماشین تحلیلی ببیج انجام داده است. نتیجه‌گیری اصلی و مهم لاولیس، این بود که اساس کار برنامه‌ریزی را برای ماشین‌های محاسبه، مشخص می‌کرد.

اندیشه‌های او درباره‌ی ساختار منطقی ماشین‌های محاسبه و تامین نیازهای ریاضی آن‌ها، موفقیت عظیمی برای دانش بود، ولی در زمان او و با امکان‌های مکانیکی که در اختیار او بود، نمی‌توانست شاهد تحقق واقعی این اندیشه‌ها باشد.

طرح‌های چارلز ببیج ، از زمان زندگی وی بسیار جلوتر بود و او نام خود را به عنوان اولین طراح دستگاه‌های محاسبه‌گر و تحلیل‌گر قابل برنامه‌نویسی در تاریخ ثبت نمود، دستگاه‌هایی که بعداً نام کامپیوتر بر آنها نهاده شد و به صورت الکترونیکی درآمد.

ببیج در 18 اکتبر 1871، در لندن، چشم از جهان فروبست.

اولین کامپیوتر جهان

کامپیوتر معروف به چارلز ببیج (Charles Babbage) در حقیقت یک ماشین حساب ۲.۵ تنی است. این دستگاه در سال ۱۹۵۱میلادی (۱۳۳۰شمسی) به عنوان یک فناوری شگفت انگیز از فن آوری های رایانه معرفی شد. اما تنها چند دهه بعد از آن دانشمندان توانستند آنرا در یک مقیاس جیبی برای کاربری ساده تر تولید کنند، پس از آن بود که این ماشین حساب غول پیکر به موزه تحویل داده شد که در پایان پس از جدا سازی اجزا در انبار قرار گرفت.

چارلز ببیج دستگاهی نیز با نام ماشین تحلیل (Analytical Engine) طراحی کرد که تمامی مفاهیم و ایده‌های بنیادی کامپیوترهای مدرن را در خود داشت. بخش‌هایی از طرح‌های این دانشمند بزرگ نیز ناتمام ماندند و سال‌ها بعد، نمونه‌های همچون «ماشین محاسبات چندجمله‌ای‌ها» از روی طرح‌های او ساخته شدند. موفقیت آن ماشین‌ها نشان از کامل بودن طرح‌های ببیج داشت.

کامپیوتر معروف به چارلز ببیج (Charles Babbage) برای اولین بار مجدداً برای استفاده در موزه ملی محاسبات پارک «بلچلی» در«بوکینگهام شایر» راه اندازی شده است.

چارلز ببیج

اختراعات

نبوغی که چارلز ببیج در طول زندگی خود نشان داد بدون شک بسیار فراتر از یک فرد عادی بود که در آن زمان زندگی می کرد.

او همیشه متمایل به مهندسی مکانیک بود و دانش ریاضی عمیق خود را در ایجاد عناصر برای حل مشکلات و رفع نیازها به کار می گرفت.

اگرچه بسیار متناقض به نظر می رسد ، اما بدون شک مهمترین مشارکتهای ببیج از ایده هایی حاصل شده است که هرگز به طور کامل تحقق نیافته است. خواسته های مدل های آن بیش از فناوری موجود بود ، بنابراین قطعات مورد استفاده کاملاً بی نظیر بودند.

همه اینها موفقیت ببیج را تضعیف کرد و پیشرفت قابل توجهی را در پروژه خود عقب انداخت. تولید هر یک از قطعات ، مونتاژ چرخ دنده ها ، تنظیم نتایج و تمام عوارض چنین کاری ، کاری بزرگ بود.

اگرچه این پروژه ها به طور کامل تبلور پیدا نکردند ، اما پایه هایی که وی برای ساخت آنها تلاش کرد. همچنان در فضای علمی شناور بودند و با غلبه بر محدودیت های فن آوری و از سرگیری ایده ها و اهداف وی ، ثمرات خود را دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *